Projekty

01 października 2013 19:37 | Projekty

Festiwal Endemity 2013

Endemity_bliżej środka


Przed nami druga edycja festiwalu Endemity, czyli czas dedykowany niedalekiej literaturze – bliskiej nam w sensie terytorialnym i kulturowym. Ten drugi aspekt nie jest jednak tak oczywisty, jak mogłoby się zdawać, i być może to właśnie sprawia, że literatura środka Europy wciąż pasjonuje, zaskakuje i wabi kolejne rzesze czytelników.

Festiwal jest wydarzeniem multidyscyplinarnym: oprócz spotkań z pisarzami, podejmuje zagadnienia związane z literaturą za pośrednictwem spektakli teatralnych, wernisaży fotografii, warsztatów dziennikarskich i artystycznych czy akcji w przestrzeni publicznej. Formalne zróżnicowanie wydarzeń jest w naszym zamyśle obrazem różnorodności literatury środka Europy: gorzkiej albo prześmiewczej, rozprawiającej się z faktami albo kreującej nową rzeczywistość, zaangażowanej lub zdystansowanej. Jakiej jeszcze?

Przekonamy się o tym m.in. za sprawą zaproszonych gości. Petra Hulova i Emil Hakl, reprezentanci młodego i średniego pokolenia czeskiej prozy, opowiedzą nam o zmieniających się Czechach i literackich obrazach tego procesu. Z kolei ze Słowacji przybędzie laureat Europejskiej Nagrody Literackiej – Pavol Rankov, który niedawno udowodnił, że prosty i surowy język potrafi zbudować prawdziwie epicką opowieść. Głośny, a na pewno wyraźny będzie akcent rumuński, choćby dzięki poecie Ioanowi Es. Popowi. Zaś do podróży w wielobarwny rejon Łużyc zapraszamy za pośrednictwem Benedikta Dyrlicha – poety, który został politykiem.

Będziemy także poruszać się wokół twórczości: Herty Müller – zapraszając na premierę spektakli Tykanie Zabójczej Normy oraz Niezatrudnieni pukają, zanim wejdą, inspirowanych dziełami niemieckiej pisarki; Maksa Blechera – na spotkaniu poświęconym legendarnemu rumuńskiemu prozaikowi; Helgi Hoškovej-Weissovej – dzięki po raz pierwszy pokazywanej w Poznaniu wystawie dziecięcych rysunków z Auschwitz i dyskusji o świecie przedstawionym przez czeską twórczynię w jej głośnym dzienniku.

Ponadto zapraszamy na warsztaty pióra dla młodych reporterów, których w świat sztuki dziennikarskiej wprowadzi wieloletni reporter Gazety Wyborczej - Włodzimierz Nowak, a także na zajęcia literacko-plastyczne dla najmłodszych, w trakcie których, pod okiem animatorów i za sprawą ich nowatorskich pomysłów, rozbudzimy w dzieciach nawyk czytania i potencjał kreatywności.

Bliżej środka, w tym przypadku, nie znaczy bliżej sensu, prawdy - nie otrzymujemy gwarancji odpowiedzi. I chyba nawet nie chcemy jej poznać. Droga wskroś środkowoeuropejskiej literatury jest wystarczająco ciekawa. Przekonajcie się razem z Endemitami.     

Przeczytano: 2092 razy. Wydrukuj|Do góry