Aktualności

01 października 2015 22:50 | Aktualności

Endemity. Festiwal literatury Europy Środkowo-Wschodniej.

Przed nami kolejna edycja festiwalu Endemity.

Festiwal jest wydarzeniem interdyscyplinarnym: oprócz spotkań z pisarzami, podejmuje zagadnienia związane z literaturą za pośrednictwem spektakli teatralnych, wernisaży fotografii, warsztatów czy akcji w przestrzeni publicznej. Formalne zróżnicowanie wydarzeń jest w naszym zamyśle obrazem różnorodności literatury środka Europy: gorzkiej albo prześmiewczej, rozprawiającej się z faktami albo kreującej nową rzeczywistość, zaangażowanej lub zdystansowanej. Jakiej jeszcze?

Na pytania spróbujemy odpowiedzieć razem z zaproszonymi pisarzami.

Ádám Bodor i László Darvasi zabiorą nas w surrealistyczne południowe krainy, gdzie magia przeplata się z okrutną rzeczywistością. Literatura węgierskich „bratanków” okaże się zarówno bliska, jak i zaskakująca. Ważnym wydarzeniem będzie głos albański – spotkanie z Luljetą Lleshanaku, poetką, która pokazuje, jak na kluczowe pytania odpowiadać prostym, klarownym językiem.

Wydarzenia literackie to tylko część Endemitów. W tegorocznej edycji silnie wybrzmi akcent teatralny w postaci czytań performatywnych. Aktorzy i performerzy w niekonwencjonalny, łączący słowo, dźwięk i sferę wizualną sposób spróbują odsłonić przed słuchaczami tajemnice wierszy Ewy Sonnenberg, sztuk teatralnych Béli Pintéra oraz współczesnej węgierskiej dramaturgii.

Strona wizualna będzie reprezentowana przez dwie wystawy. Fotografie Andrasa Nagy’ego spróbuje pokazać istotę węgierskiej kultury i „węgierskości”, z kolei wernisaż komiksowych prac Atilli Futakiego udowodni, jak złożonym i różnorodnym pojęciem jest „sztuka wizualna”.

Endemity to jednak nie tylko spotkania czy wystawy. Festiwal jest przede wszystkim dyskusją: z ludźmi, z pisarzami, ale także z dziełami literackimi, z tradycją poszczególnych regionów, a także dyskusją kultur spotykających się w obszarze środka Europy.

Przeczytano: 3883 razy. Wydrukuj|Do góry