Aktualności

07 października 2016 13:29 | Aktualności

Endemity. Festiwal literatury Europy Środkowo-Wschodniej.

Endemity_ Peryferia 10-16.X.2016

Po raz kolejny przed nami tydzień literackiego święta.
Festiwal Endemity dedykowany miłośnikom słowa pisanego, tym razem będzie eksplorował Peryferia. Zahaczymy o obrzeża społeczno-kulturowe, krańce geograficzne, zadamy pytania o przygranicza myślenia i postrzegania.

Sięgniemy do pojęcia pamięci zepchniętej na margines Żydówki węgierskiego pochodzenia, dorastającej w rumuńskim Siedmiogrodzie w czasach dyktatury Ceaușescu, dzięki spotkaniu z Andreą Tompą. Pamięci, jednak nieco innego rodzaju, związanej z dzieciństwem na prowincji poświęcona jest książka Jánosa Háy’a „Syn ogrodnika”.

Węgierska prowincja jest również obiektem zainteresowania Krzysztofa Vargi, który opisuje swoją literacką podróż po obrzeżach Węgier, którą podjął w poszukiwaniu kuriozów , ciekawostek, miejsc, do których nikt nie zagląda; ale również po to, by odnaleźć odpowiedź na pytanie o okrojoną tożsamość Węgrów.

Miejskie przedmieścia, dzieci szukające idealnej rodziny - to temat zainteresowań twórczych słowackiej pisarki Moniki Kompaníkovej, tworzącej społecznie zaangażowaną prozę.

Gdzie leży Polska? Na to pytanie będziemy próbowali odpowiedzieć wspólnie z prof. Przemysławem Czaplińskim, a z Ingą Iwasiów przeanalizujemy miejsce kobiet we współczesnej polskiej literaturze.

Oprócz spotkań autorskich przygotowaliśmy wydarzenia zostawiające przestrzeń dla Was i ukrytych w Waszym wnętrzu twórców. Zatem zapraszamy poetów do zmagań na Slamie, którego tematem przewodnim będą Peryferia, a najmłodszych czytelników, na specjalnie im dedykowane warsztaty literackie

Zapraszamy na Endemity. Festiwal literatury Europy Środkowo – Wschodniej!

Przeczytano: 3121 razy. Wydrukuj|Do góry